تـــرام (نرم‌افزار محاسبه هزینه سفارشات چاپی)

لزوم مدیریت تغییر در فرآیند محاسبه هزینه چاپ

 

روزی بود، روزگاری بود. در زمان‌های قدیم چاپخانه‌دارها سالها قیمت‌های خود را تغییر نمی‌دادند. چاپ خلاصه می‌شد در یک دستگاه ملخی یا حداکثر یک ماشین لترپرس که حروفچینی سربی می‌شد. رفته رفته ماشین‌های چاپ افست وارد شد و و تنوع پیدا کرد. بعد هم پوشش‌های مختلف صحافی، لیتوگرافی دیجیتال و غیره.

آن زمان‌ها تنوع ماشین چاپ و روند انجام آن پیچیدگی خاصی نداشت. هزینه یک کار چاپی هم خلاصه می‌شد در حروفچینی و چاپ، نه محاسبه‌ای لازم داشت و نه دشواری خاصی. چاپخانه‌دارها هم به سادگی قادر بودند به هر کسی که سفارش چاپ داشت قیمت دهند. این کار چیزی حدود یکی دو دقیقه وقت می‌گرفت. 

رفته رفته که ماشین آلات و تجهیزات متنوع فرآیند چاپ  وارد شد و محاسبات پیچیدگی پیدا می‌کرد چاپخانه‌دار آرام آرام به این دشواری‌ها عادت کرد و همچنان محاسبه سفارشات چاپی را انجام می‌داد و البته هنوز هم این کار به همان شکل سنتی انجام می‌دهند. اما این محاسبات با آنچه در زمانهای قدیم اتفاق می‌افتاد تفاوت‌هایی کرده است. واقعیت‌‌هایی در این خصوص وجود دارد: 1- اول اینکه محاسبات به هیچ عنوان دقت لازم را ندارد. 

2- دوم، چاپخانه‌دار حوصله و وقت ندارد تا برای هر کسی محاسبات را انجام دهد یا اگر محاسبه کند معمولا قیمت داده شده بسیار کلی است. 

3- سوم اینکه زمانی که برای محاسبه صرف می‌کند دیگر یکی، دو دقیقه نیست، بلکه برای محاسبه یک سفارش معمولی که تا حد ممکن دقت داشته باشد، حداقل 10 دقیقه زمان لازم است(تازه اگر محاسبه کننده حرفه‌ای باشد)

4- چهارم اینکه این محاسبات در جایی ذخیره نمی‌شود و معمولا جزئیات نخواهد داشت

5-  و بالاخره اینکه اگر لازم باشد که یکی از جزییات سفارش، همچون تیراژ، پوشش‌ها و ... تغییر کند چاپخانه‌دار در انجام این کار راحت نیست و ناخواسته دلخور خواهد شد. 

در این گیرودار محاسبات خسته کننده آرام آرام روحیات ما را تغییر می‌دهد و با تغییر خلق و خوی ما، تجارت ما از بین خواهد رفت. 

 

چه باید کرد؟

 

زمانه تغییر کرده است. ابزارها به کمک ما آمده‌اند تا ساده‌تر و حرفه‌ای‌تر زندگی کنیم. کارهای خسته کننده را به ابزارها بسپاریم. دیگر نمی‌توان با چرتکه جمع و ضرب کرد، همانطور که نمی‌توان با ماشین حساب محاسبات پیچیده‌تر را انجام داد. چاپ افست جای چاپ‌های سادتر را گرفته است و سرعت چاپ بسیار بالاتر از 100 سال پیش شده است. دیگر نمی‌توان محاسبه هزینه سفارشات چاپی را با دست انجام داد. این کار یعنی اتلاف وقت و انرژی و کاهش دقت و از دست دادن مشتریان.

بنابراین همانطور که سخت‌افزار و ماشین‌آلات خود را جهت افزایش کارایی مجموعه خود ارتقاء می‌دهید، نرم‌افزارهای خود را نیز به روز کنید.